جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

مشکل تونر ریزی کارتریج و رفع آن

در صورتی که شما در کار های خود از پرینتر استفاده می کنید، ممکن است با مشکل تونر ریزی کارتریج مواجه شده باشید. این صحنه که شاهد پودر ریزی کارتریج هستید، ممکن است بسیار صحنه بدی باشد و کثیفی های غیر قابل تصوری در کار شما به بار آورد. از این رو در این مبحث قصد داریم به دلایل ایجاد این مشکل و روش های برطرف کردن آن اشاره کنیم. به شما پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با اجزای اصلی پرینتر و کاربرد هریک از آن ها را مطالعه نمایید.

تونر ریزی کارتریج

آیا راجع به مشکل تونر ریزی کارتریج چیزی می دانید؟

مشکل تونر ریزی کارتریج برای افرادی رخ می دهد که از کارتریج شارژی استفاده می کنند و یا به جای تهیه یک کارتریج جدید، اقدام به شارژ کردن چند باره کارتریج قبلی می کنند. مشکل پودر ریزی کارتریج به قدری رایج شده که برخی از کاربران گمان می کنند در صورت شارژ مجدد کارتریج با آن مواجه می شوند.

اما لازم است بدانید که در صورت شارژ اصولی و صحیح کارتریج و استفاده از تونر با کیفیت و مناسب، این مشکل اتفاق نمی افتد. چنانچه هر بار که پرینتر خود را باز می کنید، داخل آن کاملا سیاه است و آثار پودر ریزی روی آن مشاهده می شود، باید آن را پیگیری کنید و از سلامت دستگاه خود اطمینان حاصل کنید.

دلایل تونر ریزی کارتریج چیست؟

تونر ریزی کارتریج دلایل زیادی دارد که در این بخش قصد داریم به آن ها اشاره کنیم:

1. ضربه خوردن به کارتریج

در صورتی که کارتریج در معرض ضربه شدید قرار گرفته و یا از ارتفاع سقوط کرده باشد، باعث پودر ریزی کارتریج می شود. به دلیل حساسیت این قطعه از چاپگر، در هنگام بسته بندی، کارتریج ها را به همراه ضربه گیر در داخل جعبه قرار می دهند تا دچار ایراد نشوند.

2. دفرمه شدن کاست کارتریج

از آنجا که کاست کارتریج با شارژ شدن کارتریج، دفرمه می شود، کنار مگنت تونر جمع شده به بیرون ریخته می شود. در برخی موارد تکه های تونر به صورت لکه های سیاه روی برگه های چاپی می چسبند و کاغذ را سیاه می کنند.

3. معیوب بودن داکتر بلید

زمانی که داکتر بلید خاصیت خود را از دست بدهد، مشکل تونر ریزی کارتریج رخ می دهد. داکتر بلید تیغه ظریفی بوده که از روکش لاستیکی برخوردار است. این قطعه قادر است حجم تونر روی مگنت را کنترل کند. در صورتی که این قسمت دچار مشکل شود، اضافه تونر به جای بازگشت به مخزن اصلی، از کارتریج به بیرون خواهد ریخت.

4. پر شدن مخزن ضایعات کارتریج

چنانچه مخزن ضایعات کارتریج پر شود، تونر برگشتی از کارتریج به بیرون خواهد ریخت.

5. پاره شدن یا سفت شدن وایپر بلید

با مشاهده پاره شدن یا سفت شدن وایپر بلید، تونر اضافی از روی درام جمع نشده و کارتریج با مشکل تونر ریزی مواجه خواهد شد. در این مواقع کاغذ های پرینت شده کثیف می شوند.

6. تونر نا متناسب با کارتریج شما

در صورتی تونر شما با کارتریج نا سازگاری کند، باعث پودر ریزی کارتریج می شود و فرآیند چاپ را با اختلال مواجه می سازد.

راهکار های رفع مشکل تونر ریزی کارتریج

  1. در صورتی که کارتریج شما دچار ضربه خوردگی شده و یا از ارتفاع سقوط کرده باشد، باید از طریق گارانتی کارتریج را تعویض نمایید. چرا که در این حالت تعمیر کارتریج جوابگو نخواهد بود.
  2. چنانچه کارتریج شما عمر خود را سپری کرده و کاست کارتریج آن دچار دفرمگی شده باشد، باید آن را تعویض کنید.
  3. با بروز ایراد در دکتر بلید، می توانید برای تعویض این قطعه معیوب، مشکل را رفع کنید.
  4. در صورتی که مخزن ضایعات کارتریج پر شده باشد، باید به منظور شارژ کارتریج و سرویس کامل دستگاه اقدام نمایید.
  5. با پاره شدن یا سفت شدن وایپر بلید، باید از طریق نمایندگی برای تعمیر کارتریج و تعویض قطعه وایپر بلید اقدام نمایید.
  6. چنانچه تونر با کارتریج سازگاری نداشته باشد و فرآیند شارژ توسط افراد ناشی انجام شود، مشکل تونر ریزی ممکن است اتفاق بیفتد. به منظور رفع آن باید کارتریج را توسط متخصصان و با استفاده از تونر مناسب شارژ کنید.
  7. مطمئن شوید که کارتریج به درستی نصب شده است و کارتریج را تکان دهید تا تونر به طور یکنواخت توزیع شود. درام را تعویض کنید.

مشکل تونر ریزی در پرینتر های جوهر افشان

مشکل تونر ریزی کارتریج در پرینتر های جوهر افشان همانند پودر ریزی کارتریج در پرینتر های لیزری است. به طور کلی پودر ریزی در پرینتر های جوهر افشان طبیعی تر از تونر ریزی در پرینتر های لیزری است. در صورتی که کارتریج جوهر افشان شارژ شده و به اندازه پر شود و سپس هواگیری صورت بگیرد، امکان نشت تونر به شدت کاهش می یابد.

از طرف دیگر پس از آنکه شارژ کارتریج جوهر افشان را انجام دادید، لازم است سوراخ های روی کارتریج را پوشش دهید. چرا که پس از شارژ نازل ها بازتر شده و با باز شدن منافذ، تونر ریزی اتفاق می افتد.

آیا مشکل تونر ریزی کارتریج برطرف می شود؟

به طور کلی مشکل تونر ریزی کارتریج باید رفع گردد و این کار با شارژ و سرویس کارتریج، تعمیر کارتریج و در نهایت تعویض آن انجام می شود. در برابر مسئله پودر ریزی کارتریج حتما باید اقدام کنید. چرا که علاوه بر آلوده کردن دستگاه، به مرور باعث بروز مشکلاتی در کاغذکش، کلاچ ها، برد های الکترونیکی پرینتر و غیره می شود. بنابراین عمر مفید چاپگر شما کاهش خواهد یافت.

نمایندگی های اچ پی در تهران و شهرستان ها

در صورت مواجه شدن با هر گونه مشکل نرم افزاری و یا سخت افزاری پرینترهای اچ پی خود در مدل های جوهر افشان و یا لیزری می توانید با مرکز نمایندگی اچ پی در شهر خود مراجعه نمایید.

کارشناسان ما به صورت حضوری و غیر حضوری به شما کمک خواهند کرد. همچنین اگر ساکن شهر مشهد هستید می توانید از طریق ارتباط با نمایندگی اچ پی در مشهد نسبت به رفع مشکل پرینتر خود اقدام نمایید.

5/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید