اشتراک گذاری

چرا پرینتر سایه می اندازد؟

کاربران بسیاری از سایه انداختن پرینتر بر روی برگه های چاپی شکایت می کنند. این مشکل می تواند وقت و هزینه زیادی را تلف کرده و شما را کلافه کند. به علاوه این که اگر کیفیت برگه خروجی برای شما مهم باشد عملا برگه ای که در حالت سایه اندازی پرینتر hp چاپ کرده اید برای شما بی استفاده خواهد بود.

اما این مشکل از کجا نشات می گیرد؟ در این مقاله ما به بررسی علل سایه دار شدن چاپ و همچنین راه های حل آن پرداخته ایم. پس اگر شما هم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

سایه انداختن پرینتر

برای کاربران پرینتر خروجی با کیفیت و بدون مشکل یکی از اصلی ترین موارد در هنگام کار با پرینتر است. در برخی موارد اما پس از چاپ برگه متوجه می شوید که صفحه پرینت شده دارای سایه هایی است که کیفیت خروجی چاپ شده را پایین می آورد یا حتی آن را بی استفاده می کند. سایه انداختن باعث هدر رفتن کاغذ و جوهر شده و همچنین تلف شدن وقت کاربر را نیز در پی دارد.

بنابراین در صورتی که شما نیز با مشکل سایه انداختن پرینتر اچ پی برخورد کردید بهتر است در اولین فرصت با استفاده از راهکارهایی به حل این مشکل بپردازید. در این مقاله ما روش های کامل حل مشکل سایه اندازی پرینتر را برای شما آورده ایم. اگر شما نیز با این مشکل مواجه شده اید تا انتهای این مقاله با ما باشید.

سایه انداختن پرینتر به چه معناست؟

در برخی موارد ممکن است وقتی یک صفحه را پرینت می گیرید متوجه شوید که پرینتر در قسمت هایی از صفحه که مد نظر شما نبوده نیز اشکال یا خطوطی را چاپ کرده است. به طور کلی سایه انداختن پرینتر به سه شکل ممکن است دیده شود:

 • در برخی موارد ممکن است خطوط موازی به رنگ مشکی در نقاط مختلف صفحه چاپ شده باشد.
 • چاپ نشدن قسمتی از صفحه ( در صورت تکرار پرینت می تواند در قسمت های ثابت یا متفاوت باشد.)
 • چاپ لکه های رنگی روی صفحه

دلیل سایه انداختن پرینتر روی کاغذ چیست؟

مشکل سایه انداختن پرینتر اچ پی اگر خیلی کم باشد ممکن است برای کاربر مشکل زیادی ایجاد نکند اما در شرکت ها و مکان هایی که نیاز به پرینت های حرفه ای دارند این مشکل باعث تلف شدن وقت و هزینه زیادی می شود و در صورتی که صفحه مورد نظر متن باشد سایه ها روی صفحه سفید به شدت مشخص هستند و عملا صفحه پرینت شده بی استفاده است.

باید بدانید که منشا اصلی مشکل سایه دار شدن چاپ را باید در کارتریج جست و جو کرد. هرچند که در مواردی نیز ممکن است مشکل سایه اندازی پرینتر اچ پی از برق دستگاه، کیت تصویر یا درام آن باشد.

چطور مشکل سایه اندازی پرینتر را حل کنیم؟

روش های متفاوتی برای حل مشکل سایه اندختن پرینتر وجود دارد که شما می توانید آن ها را امتحان کنید. در مواردی که پرینتر سایه می اندازد طبق روش های زیر عمل کنید:

تمیز کردن دستگاه

 • برای اینکار باید ابتدا درب های دستگاه را باز کنید و کاغذهای درون آن را خارج نمایید.
 • با یک دستمال تمیز بدون پرز پرینتر را تمیز کنید.
 • کارتریج را خارج کنید و بررسی کنید که ماده خارجی روی آن نباشد یا ترک نداشته باشد.
 • فوم رول کارتریج را با دستمال آغشته به الکل تمیز کنید و بررسی کنید که آیا مشکل سایه انداختن پرینتر برطرف شده است یا خیر.

تمیز کردن غلطک و کمربند انتقال

 • برای این مورد بهتر است از دستکش استفاده کنید تا دستتان رنگی نشود.
 • روی یک پارچه بدون پرز مقداری الکل ایزوپروپیل بریزید و تمامی غلطک ها را به کمک آن تمیز کنید.
 • در مواردی که دسترسی به غلطک سخت است می توانید از یک برس نرم رنگ آمیزی برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
 • در صورتی که پرینتر اچ پی شما کمربند انتقال دارد، با کمک پارچه کمربند را نیز تمیز کنید.( توجه داشته باشید که هرگونه اثری بر روی غلطک می تواند باعث بروز مشکلاتی در چاپ شود، پس برای تمیز کردن کمربند حتما از دستکش استفاده کنید.)

بررسی درام

 • در این مرحله نیز برای برطرف کردن مشکل سایه انداختن پرینتر اچ پی باید ابتدا غلطک دستگاه را تمیز کنید.
 • در صورت امکان کارتریج را تعویض کنید و یک نمونه تستی پرینت بگیرید.
 • اگر پس از تعویض کارتریج مشکل سایه دار شدن چاپ برطرف نشد باید یونیت درام را عوض کنید.
 • اگر با انجام مراحل بالا مشکل سایه انداختن پرینتر حل نشد باید بونیت فیوزر را نیز تعویض کنید. در این مورد می توانید به مقاله یونیت فیوزینگ پرینتر اچ پی چیست؟ کمک بگیرید.
4.2/5 (4 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید