جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش اسکن گرفتن

امروزه کاربران زیادی هستند که ترجیح می دهند با اسکن گرفتن اسناد خود، آن ها را روی سیستم ذخیره کنند. فرآیند اسکن کردن از طریق برنامه های مختلف انجام می شود و برای این امر به درایور و نرم افزار های مخصوصی نیاز دارید. با دستگاه اسکنر می توانید تصاویر، اسناد و نوشته های خود را به نسخه های دیجیتالی در لپ تاپ، گوشی و غیره تبدیل کنید. از این رو در این مبحث قصد داریم به جزئیات بیشتری از نحوه اسکن کردن اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

اسکن گرفتن

نحوه اسکن کردن در سیستم عامل ویندوز

1.متصل کردن اسکنر به لپ تاپ یا کامپیوتر ویندوزی

به منظور اسکن گرفتن اسناد در سیستم عامل ویندوز، ابتدا لازم است نسبت به اتصال سیستم به اسکنر اطمینان حاصل کنید. به همین منظور می توانید با کمک کابل USB، اسکنر را به لپ تاپ یا کامپیوتر ویندوزی خود متصل نمایید.

2. قرار دادن سند داخل اسکنر

حالا سند مورد نظر خود را طوری در دستگاه اسکنر قرار دهید که محتوای آن روی شیشه قرار بگیرد.

3. استفاده از برنامه Windows Fax and Scan

در این مرحله به سراغ سیستم ویندوزی رفته و اقدام به جستجوی عبارت Windows Fax and Scan در سرچ منوی استارت نمایید. پس از آن، برنامه Windows Fax and Scan برای شما به نمایش در می آید که لازم است در این برنامه گزینه New Scan را انتخاب کنید.

اسکن گرفتن

4. انتخاب کردن نام اسکنر

در این مرحله از آموزش اسکن گرفتن قادر به مشاهده نام اسکنر خود هستید. در صورتی که نام اسکنر برای شما نمایش داده نشد، ممکن است اتصال سیستم به اسکنر به درستی صورت نگرفته باشد. همچنین چنانچه نام اسکنر به صورت اشتباهی نمایش داده شود، باید گزینه Change را کلیک کرده و نام اسکنر را انتخاب نمایید.

اسکن گرفتن

5. تعیین کردن نوع سند

پس از آنکه اسکنر در ویندوز با موفقیت شناسایی شد، باید نوع سندی که قصد دارید اسکن کنید، تعیین نمایید. به همین منظور لازم است روی کادر Profile کلیک کرده و نوع سند را مشخص کنید.

6. مشخص کردن اسکن رنگی یا سیاه و سفید

حالا قادر به تعیین این هستید که اسکن مورد نظر شما به صورت رنگی باشد یا سیاه و سفید. به همین منظور روی کادر Color Format کلیک کرده تا بتوانید دو گزینه Color و Black & White را مشاهده نمایید. در صورتی که گزینه Color را انتخاب کیند، اسکن شما رنگی خواهد بود. اما چنانچه اقدام به انتخاب گزینه Black & White نمایید، اسکن به صورت سیاه و سفید انجام می شود.

7. تعیین کردن خروجی نوع فایل اسکن

به منظور اسکن گرفتن لازم است مرحله تعیین نوع خروجی فایلی که برای اسکن در نظر گرفته اید، انجام شود. در این مرحله روی کادر File Type کلیک کنید و خروجی نوع فایل اسکن شده را اعم از JPEG و غیره مشخص کنید.

8. مشخص کردن رزولوشن، نور و کنتراست فایل اسکن

حالا قادر به مشاهده سه گزینه Resolution، Brightness و Contrast هستید و این گزینه ها به میزان رزولوشن، نور و کنتراست آن مربوط است.

9. مشاهده کردن پیش نمایش تنظیمات صورت گرفته

در این مرحله از اسکن گرفتن، از طریق بخش Preview می توانید پیش نمایش تنظیماتی که روی فایل انجام داده اید، مشاهده نمایید. با این کار می توانید پیش از اسکن کردن، از میزان نور، کنتراست و رزولوشنی که تنظیم کرده اید، مطمئن شوید.

10. اسکن گرفتن از سند

در صورتی که همه چیز در پیش نمایش مطابق با خواسته های شما بود، روی گزینه Scan کلیک کنید تا فرآیند اسکن گرفتن آغاز شود. لازم است توجه کنید فایل هایی که در ویندوز اسکن می شوند، بر روی این مسیر ذخیره می گردند:

اسکن گرفتن

Start -> File Explore -> Documents -> Scanned Document  

نحوه اسکن کردن در سیستم عامل مک

1.متصل کردن اسکنر به مک بوک

حالا که با نحوه اسکن کردن در ویندوز آشنا شدید، در این مرحله به اسکن گرفتن در سیستم عامل مک اشاره می کنیم تا کاربرانی که از مک بوک استفاده می کنند نیز بتوانند اسناد خود را اسکن کنند. به همین منظور ابتدا لازم است سیستم را با کمک کابل USB به اسکنر متصل نمایید.

2. قرار گیری سند داخل اسکنر

اکنون سند مورد نظر را در اسکنر قرار دهید. سند را طوری در دستگاه اسکنر جاگذاری کنید که محتوای آن روی شیشه قرار بگیرد.

3. انتخاب کردن نام اسکنر

به منظور اینکه بتوانید اسکنر را برای سیستم عامل مک قابل شناسایی کنید، باید در سیستم بخش Apple Menu را باز کرده و پس از آن گزینه System Preferences را انتخاب نمایید. سپس پنجره جدیدی به نمایش در می آید که باید گزینه Printers & Scanners را کلیک کرده و نام اسکنر را انتخاب نمایید.

4. تنظیمات مربوط به اسکن

پس از اینکه نام اسکنر را برای اسکن گرفتن انتخاب کردید، باید تنظیماتی را که مد نظر شماست، روی سند خود انجام دهید. به همین منظور لازم است روی تب Scan کلیک کرده و اقدام به انتخاب گزینه Open Scanner نمایید.

اسکن گرفتن از اسناد

پس از آن، برای انجام کلیه تنظیمات، گزینه Show Details را انتخاب کرده تا همانند مراحل قبلی بتوانید تنظیمات مربوط به File Type، رنگی یا سیاه و سفید بودن، میزان رزولوشن، نور و روشنایی و کنتراست را انجام دهید.

اسکن گرفتن

5. اسکن کردن سند مورد نظر

پس از اینکه تنظیمات را انجام دادید، در قسمت Overview می توانید پیش نمایش سندی را  که قرار است اسکن شود، مشاهده نمایید. در نهایت پس از بررسی سند و تایید آن، گزینه Scan را کلیک کنید تا فرآیند اسکن گرفتن از سند شروع شود.

اسکن با استفاده از برنامه HP Scan

یکی از روش‌های اسکن گرفتن از محصولات اچ پی روی سیستم عامل ویندوز، استفاده از نرم افزارهای مخصوص مثل HP Scan است. نحوه اسکن با اسکنر hp را در ادامه توضیح داده ایم:

1. سند مورد نظر خود را روی شیشه یا سینی ورودی اسکنر قرار دهید.

2. حالا در استارت ویندوز، مدل دستگاه را جستجو کنید تا درایور نصب شده بالا بیاید.

3. با کلیک روی آن، برنامه درایور پیش روی شما باز می‌شود؛ در این زمان باید گزینه print, scan & fax را بزنید.

4. حال به قسمت اسکنر دستگاه بروید و گزینه scan a document or photo را بزنید.

5. در صورت تمایل می‌توانید اطلاعات و تنظیمات سند را تغییر دهید.

6. چنانچه تمامی مراحل اسکن شما به پایان رسیده است، می‌توانید گزینه اسکن را بزنید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید