جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چگونه اندازه کاغذ را در پرینتر تنظیم کنیم؟

تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر از موارد مهمی است که ممکن است کاربران در حین کار کردن با این دستگاه به آن نیاز داشته باشند. گاهی در حین کار برای چاپ اسناد خود به سایز های متفاوتی از کاغذ احتیاج داریم. خوشبختانه قابلیت تنظیم سایز کاغذ در چاپگر های امروزی فراهم شده است و کاربران می توانند فرآیند چاپ را در سایز های متنوعی انجام دهند. به همین منظور در این مبحث قصد داریم بیشتر به این موضوع اشاره کنیم.

ظرفیت سینی کاغذ در پرینتر را مورد بررسی قرار دهید

پیش از هر اقدامی برای تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر، لازم است ظرفیت سینی کاغذ را بررسی کنید. چرا که باید دستگاه چاپگر شما از سایز انتخابی شما پشتیبانی کند. در صورتی که به این مسئله توجه کنید، کاغذ درون پرینتر گیر نمی کند و مشکلات در حین فرآیند چاپ ایجاد نمی شود.

ظرفیت یا سینی کاغذ پرینتر در هر دستگاه و برندی متفاوت است. به منظور اطمینان از اینکه قابلیت تنظیم سایز کاغذ در چاپگر شما وجود دارد، می توانید به دفترچه راهنمای دستگاه رجوع کنید. مطالعه دفترچه راهنما و تماس با کارشناسان تعمیر پرینتر می تواند راهنمای خوبی برای شما بوده و دستگاه شما را از خرابی و آسیب حفظ کند.

مطالعه این مقاله به شما  پیشنهاد می شود: چرا پرینتر اچ پی پرینت نمی گیرد

سینی پرینتر را به صورت دستی تنظیم کنید

یکی از روش های تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر، تنظیم سینی به صورت دستی است. این روش ساده است و می توانید بازوی نگهدارنده سینی را روی یکی از شیار های پرینتر تنظیم کنید. به همین منظور لازم است سینی کاغذ را بیرون کشیده و ضامن های دستگاه چاپگر را باز کنید. حالا با توجه به علامت های داخل سینی کاغذ می توانید سایز برگه خود را تنظیم کنید.

تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر از طریق کامپیوتر

در این بخش به نحوه تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر که از طریق کامپیوتر انجام می شود، اشاره می کنیم:

1.ابتدا به کنترل پنل بروید و اقدام به انتخاب گزینه Hardware and Sound نمایید.

  1. سپس به قسمت Device and Printer وارد شوید و دستگاه وصل شده به کامپیوتر را انتخاب کنید.
  2. در این مرحله گزینه Print Server Properties را در نوار ابزار فعال در قسمت بالای صفحه جستجو کرده و پیدا کنید.
  3. پس از آن پنجره ای در کامپیوتر به نمایش درمی آید که باید گزینه Create New Form را تیک دار کنید. پس از اینکه این گزینه فعال شد، اطلاعات و اعدادی که برای تغییر سایز نیاز است، وارد نمایید.
  4. سپس گزینه Save Form را انتخاب کنید و گزینه Ok را کلیک نمایید.
تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر

تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر از طریق نرم افزار ورد

روش دیگری که برای تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر استفاده می کنند، از طریق نرم افزار Word است. به همین منظور ابتدا فایل مورد نظر خود را باز کرده و از بخش نوار ابزار Word، گزینه Layout را انتخاب کنید. گزینه هایی نمایش داده می شود که از بین آن ها بخش Page setup و گزینه Size را انتخاب نمایید.

در این شرایط نرم افزار Word می تواند تعدادی سایز کاربردی و گوناگون را برای شما نمایش دهد. حالا باید از بین سایز های پیشنهاد شده یکی را انتخاب کنید. در صورتی که اندازه مورد نظر شما در لیست ارائه شده وجود نداشت، می توانید نسبت به تنظیم سایز کاغذ در چاپگر اقدام نمایید.

به همین منظور باید ابتدا گزینه More Paper Sizes را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید تا پنجره Page Setup باز شود. در این پنجره روی تب Paper زده و از بخش Paper Size اقدام به وارد کردن سایز دلخواه خود در بخش های Width و Height نمایید.

تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر

دلیل اهمیت تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر چیست؟

از آنجا که در اسناد و مدارک گوناگون سایز های متفاوتی از برگه نیاز است، کاربران نیاز دارند که تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر را با توجه به نیاز خود انجام دهند. در دستگاه های جدید این امکان فراهم شده است که به راحتی تنظیم سایز کاغذ در چاپگر را انجام دهید.

چنانچه در انتخاب سایز کاغذ دقت نداشته باشید، ممکن است پرینتر را با مشکلات و خرابی های گوناگون مواجه سازید. استفاده از کاغذ با اندازه های نا مناسب باعث می شود کاغذ داخل سینی پرینتر گیر کرده و به مرور باعث ایجاد خسارات زیادی برای دستگاه می شود. به این ترتیب با استفاده از کاغذ مناسب و تنظیم اندازه آن، عمر پرینتر افزایش می یابد و هزینه تعمیرات تخصصی پرینتر اچ پی به کاربران تحمیل نمی شود.  

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید