جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

مشکلات پرینترهای جوهر افشان و راهکارهای رفع آن ها

زمانی که صحبت از پرینترهای با کیفیت چاپ بالا و قیمت پایین تر می شود، تمامی گزینه های پیش رو پرینترهای جوهر افشان هستند. این پرینترها کیفیت چاپ بسیار قانع کننده ای دارند و از طرفی نسبت به انواع لیزری ارزان تر هستند.

از همین رو عموما تعداد خریداران این نوع چاپگرها در بازار بیشتر از انواع لیزری است. اما آنچه کاربران را پس از مدتی درگیر می کند، مشکلات پرینترهای جوهرافشان است. مشکلات چاپگرهای جوهر افشان در مواردی ساده بوده و کاربر می تواند شخصا نسبت به رفع آن ها اقدام نماید.

اما در مواردی نیز ایرادات پرینترهای جوهر افشان پیچیده تر بوده و برای رفع آن ها باید به متخصصین این امر مراجعه کرد. در این مقاله به ارائه توضیحات کاملی درباره انواع مشکلات پرینترهای جوهر افشان اچ پی و راهکارهای رفع آنها می پردازیم. 

مشکلات پرینترهای جوهر افشان

رایج ترین مشکلات پرینترهای جوهر افشان

بسیاری از مشکلات و ایرادات عملکردی پرینتر در انواع مدل های این دستگاه مشترک است. با این حال برخی از مشکلات، مختص مدل های جوهر افشان است. به این دلیل که ساختار این مدل متفاوت بوده و حتی مواد مصرفی و برخی اجزا و قطعات نیز در آنها تفاوت دارد.

بنابراین بدیهی است که مشکلات پرینترهای جوهرافشان خاص این دستگاه باشد. اما در مورد برند نمی توان تمایز چندانی قائل شد. تقریبا تمامی مشکلات چاپگر جوهرافشان در تمامی برندها مشترک بوده و نمی توان مشکلی را مختص یک برند خاص دانست.

مشکلات هد چاپگر

هد یکی از قطعات اصلی چاپگرها است که وظیفه انتقال جوهر به کاغذ را بر عهده دارد. نازل هد جوهر را به بیرون اسپری می کند و در نتیجه فرآیند چاپ بدون مشکل انجام می شود. طبیعی است که در صورت خرابی هد یا کثیف شدن آن مشکلاتی در برگه چاپ شده خروجی وجود داشته باشد.

اگر مدت طولانی از پرینتر استفاده نشود، هد دچار گرفتگی شده و عملیات چاپ با ایراد مواجه می شود. برای رفع این دسته از مشکلات پرینترهای جوهر افشان بهترین راه این است که با احتیاط کامل هد را خارج کرده و آن را به مدت 5 دقیقه درون یک ظرف پر از آب داغ قرار داده و سپس با دستمال نرم و بدون پرز آن را خشک نمایید.

این کار باعث می شود که مشکلات چاپگرهای جوهر افشان که در اثر گرفتگی هد به وجود می آیند برطرف شوند.  برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله تعمیر هد پرینتر اچ پی مراجعه نمایید.

خط افتادن روی برگه

یکی از مشکلات پرینترهای جوهر افشان که عموما کاربران با آن مواجه می شوند این است که خطوط اضافی روی برگه چاپ شده وجود دارد. این مساله کیفیت چاپ را به شدت پایین می آورد و موجب ایجاد هزینه های اضافی برای کاربر می شود. منبع این ایراد مربوط به قطعه هد در پرینتر است. برای رفع این دسته از ایرادات پرینترهای جوهر افشان اولین اقدامی که می توانید انجام دهید تمیز کردن هد پرینتر است.

اما برای تمیز کردن هد و رفع این گونه مشکلات چاپگرهای جوهر افشان دو روش دستی و نرم افزاری وجود دارد. برای شروع می توانید با استفاده از نرم افزار اقدام به تمیز کردن هد چاپگر اچ پی خود کنید. توصیه ما این است که تمیز کردن نرم افزاری هد را سه مرتبه تکرار کنید و پس از آن از یک برگه پرینت بگیرید. اگر مشکل خط افتادن روی برگه چاپ شده هنوز وجود داشت باید به سراغ روش دستی بروید و هد پرینتر را در کمال دقت تمیز کنید.

کم شدن سرعت چاپگر

یکی از ایرادات پرینترهای جوهر افشان کم شدن سرعت عملکرد دستگاه است. به طور کلی چاپگرهای جوهر افشان سرعت پایین تری نسبت به انواع لیزری دارند اما گاهی کاهش محسوسی در سرعت پردازش این دستگاه ها رخ می دهد. میانگین سرعت در چاپگرهای لیزری اچ پی 25 برگ و در پرینترهای جوهر افشان در حدود 15 برگ است.

سرعت پردازش دستگاه با حجم فایل ارسالی نسبت عکس دارد. بدین معنی که هرچه حجم فایل ارسالی به دستگاه بیشتر باشد سرعت دستگاه پایین تر می آید. بنابراین در صورتی که با این دسته از مشکلات پرینترهای جوهر افشان مواجه شدید در وهله اول فراموش نکنید که باید حجم فایل ارسالی را نیز در نظر بگیرید.

اما اگر در تمامی موارد پرینت و فارغ از حجم فایل با این دسته ایرادات پرینترهای جوهر افشان و کم شدن سرعت چاپ مواجه می شوید، باید به سراغ کابل ها و اتصالات دستگاه رفته و آنها را بررسی کنید. مورد بعدی که باید چک کنید بالا بودن سرعت وای فای است. کاهش سرعت عملکرد دستگاه گاهی مربوط به کم شدن سرعت اینترنت است و لزوما ربطی به خود چاپگر جوهر افشان hp ندارد.

گیر کردن کاغذ در دستگاه

گیر کردن کاغذ در دستگاه چاپگر اصولا بار روانی زیادی برای کاربر به همراه دارد و علاوه بر آن موجب خراب شدن کاغذها و ایجاد هزینه اضافی می شود. گیر کردن کاغذ می تواند در هر یک از بخش های کاغذکش ها و غلتک ها رخ دهد( اگر ایراد در بخش کاغذکش ها باشد می توانید به مقاله تعمیر کاغذکش پرینتر اچ پی مراجعه نمایید).

اگر شما نیز با این دسته از مشکلات پرینترهای جوهر افشان مواجه شدید ابتدا باید به سراغ سینی کاغذ رفته و چک کنید که کاغذها به طور صحیح در سینی قرار گرفته باشند. پر بودن بیش از حد سینی کاغذ نیز می تواند موجب بروز این دسته از مشکلات چاپگرهای جوهر افشان شود.

اگر تعداد زیادی کاغذ به درون دستگاه کشیده می شود و در بین غلتک ها گیر می کند علت آن را باید در کیفیت پایین کاغذ مورد استفاده جست و جو کرد. کاغذهای بی کیفیت و نامناسب نه تنها موجب اسراف زیادی می شوند بلکه در دراز مدت نیز موجب بروز ایرادات پرینترهای جوهر افشان می شوند.

خشک شدن کارتریج پرینتر جوهر افشان اچ پی

اگر پس از چاپ سند خود متوجه شدید که برگه چاپ شده تار است یا کل کاغذ تقریبا سفید است و چیزی روی آن چاپ نشده باید به سراغ هد یا کارتریج دستگاه خود بروید. اما از کجا متوجه شویم که منبع این دسته از مشکلات چاپگرهای جوهر افشان هد است یا کارتریج؟ اگر اطمینان دارید که کارتریج شما نو است و هنوز خالی نشده می توانید برای رفع این مساله به سراغ تمیز کردن هد پرینتر بروید.

اما اگر مدت زمان زیادی است که از دستگاه استفاده نکرده اید احتمالا این دسته مشکلات پرینترهای جوهر افشان به دلیل خشک شدن کارتریج رخ داده است. کارتریج پرینترهای جوهر افشان با لیزری متفاوت بوده و پس از باز شدن پلمپشان باید در عرض مدت زمان کوتاهی مصرف شوند؛ در غیر این صورت کارتریج خشک و بی استفاده شده و در نهایت این دسته از ایرادات پرینترهای جوهر افشان رخ می دهند.

نصفه پرینت گرفتن

اولین احتمالی که در مواجهه با این دسته از مشکلات چاپگرهای جوهر افشان اچ پی به ذهن می رسد ایراد در کارتریج است. به همین منظور اگر با ایراد نصفه پرینت گرفتن مواجه شدید اول به سراغ کارتریج رفته و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در پاره ای از موارد ممکن است پایین بودن سطح کارتریج موجب بروز این دسته از مشکلات شود.

برای چک کردن سطح کارتریج می توانید از دستور گزارش گیری استفاده کنید. برای اطلاعات بهتر در زمینه نحوه اجرای این دستور می توانید به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه نمایید یا با سرچ کردن مدل دستگاه در اینترنت نحوه اجرای این دستور را پیدا کنید.

اگر پس از گزارش گیری متوجه سطح پایین کارتریج شدید برای رفع این گونه مشکلات پرینترهای جوهر افشان باید نسبت به تعویض کارتریج اقدام نمایید. مورد بعدی که باید به آن توجه داشته باشید تاریخ انقضای کارتریج است و منقضی شدن کارتریج نیز می تواند موجب بروز این گروه از ایرادات پرینترهای جوهر افشان اچ پی شود.

سایه انداختن چاپگرهای جوهر افشان

سایه انداختن پرینتر در برگه های خروجی در اکثر موارد ناشی از مشکلات موجود در درایور است. اگر درایور خود را تازه نصب کرده اید و با این مشکل مواجه شدید احتمالا درایور اشتباه نصب شده یا نسخه نصب شده آپدیت نیست. این مساله موجب می شود که پرینتر نتواند ارتباط مناسبی با کامپیوتر داشته باشد و در نتیجه این گونه مشکلات در پرینترهای جوهر افشان به وجود بیایند.

اگر سیستم عامل کامپیوتر خود را به تازگی بروز رسانی کرده اید و حال متوجه وجود سایه هایی روی اسناد چاپی شده اید نیز احتمالا درایور و سیستم عامل هماهنگ نیستند. برای رفع این دسته از ایرادات پرینترهای جوهر افشان بهتر است نسبت به بروز رسانی درایور پرینتر hp نیز اقدام نمایید. در نهایت اگر باز هم با این گونه از مشکلات چاپگرهای جوهر افشان اچ پی برخورد کردید می توانید با تماس با نمایندگی اچ پی مرکز سخت افزار ایران، درخواست سرویس در محل برای پرینتر خود داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید