جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چگونه مشکل پرینت تکراری در پرینتر اچ پی را برطرف کنیم؟

پرینت تکراری در پرینتر اچ پی یکی از مسائلی است که کاربران این دستگاه اداری کم و بیش با آن مواجه هستند. بسیاری فکر می کنند که در صورت بروز مشکل پرینت تکراری در پرینتر اچ پی باید جهت تعمیر پرینتر اچ پی خود اقدام نمایند. اما در این مقاله قصد داریم راهکارهای نسبتا ساده ای را جهت رفع مشکل تکرار پرینت در پرینتر اچ پی بیان کنیم. 

تکرار پرینت به این معنی است که کاربر دکمه پرینت را یک مرتبه فشار می دهد اما دستگاه به صورت اتوماتیک شروع به تکرار پرینت می کند و از فایل های مورد نظر چندین پرینت می گیرد. پرینت تکراری موجب هدررفت کاغذ و جوهر شده و در صورتی که مکررا رخ دهد موجب ایجاد نگرانی در کاربران خواهد شد. 

اما نگران نباشید، پس از مطالعه این مقاله به احتمال زیاد خودتان قادر به رفع این مشکل خواهید بود. حتی در صورتی که پس از اجرای راهکارهای گفته شده در این مقاله نیز موفق به رفع مشکل نشدید، همکاران ما در بخش تعمیر پرینتر نمایندگی اچ پی، تا رفع کامل مشکل کنارتان هستند.

مشکل پرینت تکراری در پرینتر اچ پی

علت بروز مشکل پرینت تکراری در پرینتر اچ پی

اختلال پرینت تکراری در پرینتر اچ پی به دلایل مختلفی ممکن است بروز پیدا کند. منشا این مساله را باید در تنظیمات پرینتر و درایور آن ( مقاله آموزش نصب درایور پرینتر اچ پی در همین مورد نوشته شده است) جست و جو کرد. 

به عنوان مثال گاهی در بخش تنظیمات پیشرفته یا همان advance settings پرینتر دستورات به نوعی داده شده که پرینتر بیش از یک کپی از هر برگه بگیرد. گزینه ای که تحت عنوان keep printed document نمایش داده می شود نیز ممکن است مسئول تکرار پرینت در پرینتر اچ پی باشد. 

گاهی اوقات اما پرینت تکراری ربطی به تنظیمات دستگاه نداشته و به علت پر بودن حافظه کش دستگاه رخ می دهد. بنابراین خالی نکردن حافظه کش به مدت طولانی نیز می توانند موجب بروز این حالت شود. پیشنهاد می شود در صورت امکان در فواصل زمانی منظم اقدام به پاک کردن حافظه کش دستگاه نمایید تا عملکرد آن بهبود پیدا کند.

رفع مشکل تکرار پرینت در پرینتر اچ پی از طریق تغییر تنظیمات

اگر دستگاه خود را تازه خریداری کرده اید و با مساله پرینت تکراری در پرینتر اچ پی مواجه شدید بهترین کار مراجعه به دفترچه راهنمای پرینتر است. البته یکی از راهکارهای عملی و مناسب جهت رفع مشکلات مربوط به عملکرد دستگاه های کپی و پرینت در هر برهه زمانی رجوع به دفترچه راهنمای دستگاه و مطالعه آن است. به طور کلی اما بهتر است در اولین مرحله جهت رفع اختلال تکرار پرینت در پرینتر اچ پی به سراغ تنظیمات دستگاه بروید.

از روی کنترل پنل کامپیوتر متصل به دستگاه پرینتر مربوطه (در صورتی که در این مورد با مشکلی مواجه شدید می توانید به مقاله راهنمای اتصال پرینتر به لپ تاپ اچ پی مراجعه فرمایید) را پیدا کرده و روی نام آن راست کلیک نمایید. در میان گزینه های نمایش داده شده گزینه printer properties بروید و آن را باز کنید.

حال بخش copy count در قسمت advance را نگاه کنید، این عدد باید روی 1 تنظیم شده باشد. پس از آن باید گزینه keep printed document را بررسی کنید. اگر این گزینه فعال باشد دستگاه به صورت مداوم اقدام به تکرار پرینت می کند. در صورتی که تنظیمات گفته شده در این بخش صحیح بود در مرحله بعدی باید به سراغ حافظه کش دستگاه بروید.

پاک کردن حافظه کش

پر شدن حافظه پرینتر می تواند مشکلات متعدد عملکردی را برای کاربر به همراه داشته باشد که یکی از آن ها پرینت تکراری در پرینتر اچ پی است. پاک کردن حافظه کوتاه مدت پرینتر به دو روش قابل انجام است که بر حسب ترجیح خود می توانید به یکی از این دو روش عمل نمایید.

  1. پرینتر را یک مرتبه خاموش کرده و دو شاخه آن را از برق جدا کنید. پند دقیقه به دستگاه زمان دهید و مجددا دو شاخه را پریز زده و دستگاه را روشن کنید. در این حالت حافظه کش دستگاه خالی شده و احتمالا مشکل تکرار پرینت در پرینتر اچ پی نیز برطرف خواهد شد.
  2. مسیر دوم خالی کردن حافظه کش از طریق تنظیمات کامپیوتر است. برای این کار باید از روی لپ تاپ یا کامپیوتری که به پرینتر مورد نظر متصل است قسمت مربوط به control panel را باز کرده و گزینه devices and printers را بزنید. حال در صفحه ای که در مقابلتان باز شده پرینتر مورد نظر خود را بیابید و روی آن راست کلیک نمایید. در مرحله بعدی در میان گزینه های نمایش داده شده گزینه see what’s printing را انتخاب کرده و منوی پرینتر را باز کنید. حال باید گزینه cancel all documents را زده و در نهایت نیز گزینه yes را انتخاب نمایید. پس از آن کافی است یک مرتبه لپ تاپ یا کامپیوتر خود را ری استارت کرده و اقدام به پرینت نمایید.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید